pomiary drgań analizatorem VA4 firmy Adash, diagnostyka maszyn

Pomiar i analiza drgań w utrzymaniu ruchu – co warto wiedzieć

Pomiar i analiza drgań to skuteczny sposób na zidentyfikowanie problemów z maszynami. Skutkami nieprawidłowości w działaniu urządzeń produkcyjnych są przestoje, straty surowców, a także groźne wypadki przy pracy i negatywne skutki ekologiczne.

Dlatego usterkom trzeba zapobiegać, a w razie ich wystąpienia szybko reagować, by problem rozwiązać.

Czy pomiar i analiza drgań pomagają przewidzieć awarie?

Celem każdego zakładu produkcyjnego, która wykorzystuje różnego rodzaju maszyny przemysłowe jest utrzymanie najbardziej wydajnej i jak najdłuższej ich pracy.

Niemal w każdej branży przemysłowej, pomiary wibracji mogą być wykorzystywane jako narzędzie predykcyjne.

Analiza drgań to proces, który pomaga personelowi utrzymania ruchu zapobiegać awariom i obniżyć koszty eksploatacyjne maszyn przemysłowych oraz zapewnić długotrwałe, bezawaryjne funkcjonowanie całej produkcji.

Diagności wibracyjni wykorzystują analizę drgań na wiele różnych sposobów, w tym np.:

  • aby zrozumieć dynamiczne zachowanie maszyn i urządzeń;
  • aby przewidzieć lub zapobiec awarii maszyn i urządzeń.

Zbieranie danych do analizy drgań

Wszystkie maszyny przemysłowe emitują drgania i jest to normalne zjawisko spowodowane pracą maszyn. Pomiar drgań wykonuje się w celu analizy występujących nieprawidłowości.

Dostępnych jest kilka różnych metod pomiaru drgań. Poniżej znajduje się lista najczęstszych z nich:

Akcelerometry

czujnik drgań czy akcelerometr

Tego typu czujniki drgań są wykorzystywane najczęściej i mierzą przyspieszenie w jednym, dwóch lub trzech kierunkach. Często stosowanym typem jest akcelerometr trójosiowy, który jednocześnie mierzy osie x,y i z. Do wykrywania drgań w jednym kierunku można zastosować akcelerometry jednoosiowe.

Przetworniki

Przetwarzają sygnał drgań w sygnał analogowy, najczęściej 4..20 mA lub sygnał cyfrowy często stosowany do analizy przebiegów czasowych i widm częstotliwości.

Mierniki drgań

Przenośne analizatory drgań to urządzenia zasilane bateryjnie, do gromadzenia i analizy danych poprzez pomiary obchodowe.
Niezawodność i funkcjonalność przenośnych analizatorów drgań sprawiają, że są to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań  do monitorowania stanu maszyn.

miernik drgań, analizator drgań, Adash Vibrio M do pomiaru drgań

Systemy monitorowania online

Monitorowanie maszyn online to proces do analizy i nadzorowania drgań oraz ochrony maszyn. Dzięki urządzeniom pracującym online możesz mieć dostęp do danych diagnostycznych z urządzeń 24h/7.

TWave system monitoringu drgań

Bezdotykowy system wzmacniania ruchu

Motion Amplification® to zastrzeżony algorytm przetwarzania wideo, który wykrywa niewielki ruch, a następnie wzmacnia go do poziomu widocznego gołym okiem. Metodologia ta upraszcza zrozumienie komponentów i zależności dynamicznych miedzy nimi.

Jakie typowe usterki można wykryć za pomocą analizy drgań?

Analizę drgań można wykorzystać do wykrycia wszystkich poniższych usterek pomp, wentylatorów, silników, przekładni, łożysk, sprzęgieł, fundamentu i innych podzespołów oraz rurociągów.:

  • Uszkodzenia łożysk lub kół zębatych
  • Niewyważone wirniki
  • Luźne połączenia śrub, nakrętek i innych elementów złącznych
  • Niewspółosiowość wałów
  • Pęknięcia fundamentów, spawów, konstrukcji
  • Rezonanse
  • Zdudnienie drgań
  • Inne.

Dlaczego warto robić okresową analizę drgań maszyn?

Okresowa analiza drgań pozwala na wczesne zdiagnozowanie problemu mechanicznego, objawiającego się podwyższonym poziomem wibracji. Wykrycie błędów na wczesnym etapie pomaga uniknąć wysokich kosztów związanych z naprawą, remontem maszyn oraz koniecznością zatrzymania linii produkcyjnych.

Wykonywanie pomiaru drgań maszyn

Potrzebujesz wykonać pomiar i analizę drgań maszyn w swoim zakładzie? Wykonujemy profesjonalne pomiary drgań maszyn, urządzeń i instalacji przemysłowych. Jako jeden z liderów wykonywania pomiarów wibracji na Polskim rynku wykorzystujemy wysokiej klasy sprzęt pomiarowy oraz niezbędną wiedzę i doświadczenie. Powiedz nam o swoich potrzebach, a my przygotujemy dla Ciebie ofertę i indywidualne warunki na wykonanie pomiaru i analizy drgań maszyn,  urządzeń przemysłowych oraz całych instalacji.

pracownicy działu utrzymania ruchu

Skontaktuj się z nami: info@vims.pl