Prezentacja miesiąca – Amplifikacja ruchu
Amplifikacja ruchu – Unikalna technologia wizualizacji drgań maszyny.
1. AMPLIFIKACJA RUCHU – NA CZYM POLEGA?
Opatentowana technologia RDI Technologies wykorzystuje szybką kamerę wideo, w połączeniu z oprogramowaniem i algorytmami przetwarzania. Motion Amplification™ to zastrzeżony algorytm przetwarzania wideo, który wykrywa najmniejsze przemieszczenia, a następnie wzmacnia ten ruch do poziomu widocznego gołym okiem, co pozwala na diagnostykę pojedynczej maszyny, jak i całego zespołu maszyn i otaczających instalacji. System spakowany jest w gotowy do pomiarów zestaw podstawowy Iris M™ lub o rozszerzonym zakresie częstotliwości Iris MX™.
2. POMIARY BEZKONTAKTOWE DRGAŃ
Technologia MotionAmplification™ oprócz wizualizacji, zamienia każdy piksel w widoku z kamery, na czujnik zdolny do pomiaru drgań lub ruchu z wysoką dokładnością. Oznacza to, że w sposób zupełnie bezkontaktowy możemy dokonać pomiarów przemieszczeń obiektów, fundamentów, części maszyn, rurociągów i wykreślić: widma częstotliwości drgań, przebiegi czasowe oraz orbity. Nie ma znaczenia masa badanego obiektu oraz jego materiał. Przede wszystkim oświetl go, aby widok był wystarczająco czytelny, a wyniki dokładne. Czułość systemu określona jest na 2,5 mikrometra, z odległości jednego metra, przy obiektywie o ogniskowej 50 mm.
3. FILTROWANIE CZĘSTOTLIWOŚCI W KILKA SEKUND
Oprogramowanie Motion Amplification™ posiada bardzo bogatą funkcjonalność, a jedną z najważniejszych funkcji jest filtrowanie. Wykorzystując jeden z czterech typowych filtrów (dolnoprzepustowy, górnoprzepustowy, środkowoprzepustowy, środkowozaporowy) możemy z widoku wielu maszyn, precyzyjnie wyselekcjonować interesujące nas częstotliwości i zobaczyć, które części maszyn, konstrukcji, rurociągu itp. są związane z tymi częstotliwościami.
W praktyce złożone instalacje wykazują wiele źródeł drgań i mierząc drgania na oprawach łożyskowych nie mamy pewności, czy są to częstotliwości pochodzące od tej właśnie maszyny, czy może pochodzą od rezonansu rurociągu, konstrukcji lub innej maszyny w hali. Filtrowanie i obrazowanie, dla różnych, wąskich zakresów częstotliwości rozwiewa wszelkie wątpliwości, wskazując rzeczywiste źródło problemu.
4. POMIARY DIAGNOSTYCZNE W PRAKTYCE
Zespół RDI Technologies to inżynierowie z wieloletnią praktyką w zagadnieniach utrzymania ruchu, doświadczeni w realiach przemysłowych. Dzięki temu zestaw pomiarowy Iris M/MX to przemyślana walizka, z kompletem akcesoriów, niezbędnych do wykonania pomiarów. Nie potrzebujesz nawet zasilania – wszystkie elementy: kamera, laptop, światło – posiadają zasilanie bateryjne. System rozkłada się na obiekcie w kilka minut. Konfiguracja w dobrych warunkach oświetlenia trwa sekundy. Nagranie to kolejne kilka – kilkanaście sekund. W praktyce, po dotarciu na miejsce pomiarowe, pierwsze wyniki obrazujące problem otrzymujemy po kilkunastu minutach.
5. RAPORTOWANIE DLA DYREKTORA UTRZYMANIA RUCHU
Raportowanie jest przede wszystkim niezwykle proste, a wyniki łatwe do przedstawienia zarówno doświadczonym diagnostom, jak i osobom zupełnie nie technicznym. Po zarejestrowaniu filmu możemy wygenerować przebiegi czasowe, widma i orbity z dowolnego punktu obrazu. Bez problemu ukażemy zależności fazowe między silnikiem, jego ramą oraz betonowym postumentem. Dla osób bez wiedzy diagnostycznej generujemy kilkusekundowy film w formacie MP4, na którym sami, gołym okiem zobaczą przemieszczenia poszczególnych części maszyn. Film możemy wzbogacić przebiegami odgrywanymi podczas jego odtwarzania, co w sposób graficzny ukazuje obserwowany problem z maszyną dosłownie każdemu.
Reasumując, jeśli masz problem z przekonaniem szefa o konieczności przeprowadzenia prac naprawczych, bo prezentowane przez ciebie wyniki pomiarów nie są wystarczająco przekonujące – mamy rozwiązanie – nagranie z wykorzystaniem amplifikacji ruchu przekona każdego o słuszności Twoich analiz, nawet osobę zupełnie nietechniczną.