VIMS - Verified Industrial Maintenance Solutions        Narzędzia do diagnostyki drganiowej łożysk tocznych - VIMS - Verified Industrial Maintenance Solutions
łożyska kulkowe

Narzędzia do diagnostyki drganiowej łożysk tocznych

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń umożliwiających diagnostykę drganiową łożysk tocznych. Można je podzielić na dwie grupy. Przenośne mierniki drgań oraz stacjonarne systemy monitorujące jednocześnie wiele punktów pomiarowych na maszynie.

Podczas eksploatacji maszyn wirowych obracające się elementy łożysk generują drgania w szerokim zakresie częstotliwości. Poziom drgań wzrasta, jeżeli łożysko nie jest prawidłowo dosmarowane, jest przeciążone lub uległo uszkodzeniu.

Urządzeniami którymi w szybki sposób możemy zmierzyć wartość drgań są przenośne mierniki drgań. Urządzenia tego typu są używane przez służby utrzymania ruchu, dział serwisu, instalatorów, pracowników działów badań i rozwoju itp.

Poniżej krótka charakterystyka przenośnych mierników drgań.

 

 

Miernik drgań HS-620 firmy Hansford Sensors

Miernik HS-620 to kompaktowy, przenośny, przyrząd cyfrowy z podświetlanym wyświetlaczem, służący do ręcznych pomiarów drgań. Urządzenie może mierzyć stan łożysk tocznych, poziom prędkości, przyspieszenia i przemieszczenia drgań, na każdej z czterech grup maszyn wyspecyfikowanych w normie ISO.

HS-620 wyświetla wartości drgań Bg lub Bv, które są wartością RMS częstotliwości w paśmie od 1 kHz do 12 kHz. Drgania poniżej 1 kHz są pomijane, w celu wyeliminowania wibracji spowodowanych przez złe wyważenie lub niedopasowanie.

Bg prezentuje wartość RMS przyspieszeń drgań w paśmie 1-12 kHz wyrażanych w [g]. Poniżej rysunek, który pokazuje jak interpretować wartość Bg.

Wartość Bv należy interpretować zgodnie z:

  • Bv < 1 mm/s – dobry stan łożysk, poprawne smarowanie
  • Bv = 1- 2 mm/s – możliwe uszkodzenie lub problemy ze smarowaniem
  • Bv > 2 mm/s – prawdopodobne uszkodzenie

 

 

 

Adash A4900 Vibrio MS

Miernik A4900 – Vibrio M pozwala na przeprowadzenie podstawowych pomiarów wibrodiagnostycznych takich jak kondycja łożysk, identyfikacja niesprawności mechanicznych oraz oszacowanie poziomu nasmarowania. Przyrząd jest wyposażony w 4 MB pamięci do zapisu danych pomiarowych. Wbudowana pamięć umożliwia wykonywanie pomiarów doraźnych oraz w ścieżce pomiarowej.

Przyrząd posiada wbudowany system ekspercki automatycznej identyfikacji uszkodzeń maszyny, który wykona dla nas analizę danych pomiarowych i wyświetli na kolorowym wyświetlaczu z jakim rodzajem uszkodzenia mamy do czynienia.

system fasit wbudowany w miernik drgań Adash A4900 Vibrio MS

 

Za pomocą wbudowanego stroboskopu oraz czujnika temperatury IR będziesz mógł sprawdzić prędkość obrotową wału oraz temperaturę silnika bez konieczności ich zatrzymywania.

 

 

Przyrząd Adash A4900 Vibrio MS ma również możliwości przedstawienia wyniku pomiarowego w postaci wartości prędkości drgań VRMS [mm/s] oraz przyśpieszenia [g].

 

 

 

Adash A4910 Lubri S kit

 

A4910 Lubri to urządzenie do optymalizacji procesu smarowania, które mierzy aktualny poziom nasmarowania łożyska i informuje operatora kiedy stan jest optymalny. Zastosowanie A4910 Lubri S kit prowadzi do wydłużenia żywotności łożysk oraz prowadzi do oszczędzenia środków smarnych.

Lubri system smarowania łożysk

 

Przedstawicielem drugiej grupy produktów czyli urządzeń do stałego monitoringu stanu pracy maszyn jest VIMS VS-4 vibro concept.

 

 

 

VIMS VS-4 vibro concept– system monitoringu drgań

 

VIMS VS-4 to system monitoringu drgań łączący w sobie bogatą funkcjonalność oraz przełomową łatwość obsługi. Wyposażony został w kolorowy panel dotykowych ze skonfigurowanym systemem wyświetlającym schemat maszyny wraz z umiejscowieniem punktów pomiarowych. System lokalizuje miejsca przekroczenia poziomów ostrzegawczych i alarmowych i poprzez kolorowe wskaźniki informuję operatora, które parametry zostały przekroczone.

 

Algorytmy VIMS VS-4 wykrywają niesprawności maszyn stało- i zmienoobrotowych, wyświetlając na ekranie wykresy słupkowe, które sygnalizują między innymi niewyważenie wirnika, niewspółosiowość, ale także kondycję łożysk tocznych i ich smarowanie. Dane w czasie rzeczywistym prezentowane są na wyświetlaczu za pośrednictwem jednej z zakładek oprogramowania. Kolejne zakładki informują nas o danych historycznych tworząc wykres trendu dla punktów pomiarowych.

 

System sprawdza się wszędzie tam gdzie wymagana jest stała kontrola maszyn odpowiadających za kluczowe parametry procesu.

vibro concept

☰ filtry
error

Pozostań z nami w kontakcie | Let's keep in touch

Facebook
YouTube
LinkedIn
LinkedIn