VIMS - Verified Industrial Maintenance Solutions        Bieżąca diagnostyka drgań, czyli użycie przenośnego i stałego monitoringu - VIMS - Verified Industrial Maintenance Solutions

Bieżąca diagnostyka drgań, czyli użycie przenośnego i stałego monitoringu

Łożyska są najbardziej narażoną na uszkodzenia mechaniczne częścią, jaką można znaleźć w jakimkolwiek urządzeniu. Wpływa na to ubogie smarowanie, brak współosiowości, brak odpowiedniego wyważenia części oraz drgania obecne w trakcie działania urządzenia. Naturalnie drgania będą potęgowane przez każdy z powyższych czynników, więc to one będą najbardziej szkodliwe nie tylko dla łożysk, ale dla całego urządzenia. Właśnie dlatego diagnostyka jest tak ważna – napiszemy więc, przy pomocy jakich urządzeń i elementów można ją bez trudu prowadzić.

Pomiar drgań i potrzebne urządzenia

Najważniejszy w pomiarach drgań jest naturalnie miernik drgań – specjalne urządzenie, które w naszych tekstach poruszaliśmy już niejednokrotnie. W roli urządzenie przenośneprzypomnienia, jest to zdolny przyrząd do wykonywania pomiaru i przetwarzania otrzymanych danych na czytelne wartości. Potrzebuje odpowiednich czujników pizoelektrycznych takich jak na przykład akcelerometry przemysłowe. Są też w stanie wykrywać wszystkie szkodliwe czynniki, które wymienione zostały powyżej. Pomiary drgań przeprowadzane powinny być regularnie, by błędy można było wykryć dostatecznie wcześnie. Warto wspomnieć o pewnym fakcie – mierniki mogą być zarówno przenośne, jak i stale monitorujące.

Stały monitoring drgań

Niektóre urządzenia bardziej podatne na wyosiowanie czy wysoki poziom drgań warto jest poddać pod stały monitoring. Monitor wibracyjny – bo taką nosi nazwę taki miernik – poza zwykłymi możliwościami jest zwykle wyposażony w alarm, który automatycznie zgłasza pracownikowi jakiekolwiek niezgodności. Są one dość proste w użytkowaniu, dodatkowo są również bardzo odporne na wszelkie warunki zewnętrzne. Dla szczegółowej diagnostyki należy również zaopatrzyć się w narzędzia takie jak przetwornik drgań i akcelerometr przemysłowy – przy ich pomocy można otrzymać najlepsze rezultaty.

Odpowiednie przygotowanie do pomiaru

Aby otrzymać odpowiedni, nieprzekłamany wynik należy prawidłowo przygotować powierzchnię pod czoło akcelerometru. Nie powinien być to zakrzywiony element, a płaska powierzchnia, na której bez problemu można będzie przyłożyć czujnik. Pomiar najlepiej jest zrobić przy ledwie co włączonej maszynie, jednak z uwagi na oszczędność czasu pomiar może być wykonany na urządzeniu już działającym. Warto mieć jednak na uwadze to, że wyniki mogą się w takim wypadku różnić.

Pomiary należy wykonywać, jeżeli chce się utrzymać dobrą jakość produkcji i poprawną kondycję maszyn. O ile w większości przypadków stały monitoring byłby wskazany – zwykłe, częste audyty przy użyciu przenośnych mierników powinny wystarczyć, by wykryć ewentualne usterki i nieprawidłowości.

☰ filtry
error

Pozostań z nami w kontakcie | Let's keep in touch

Facebook
YouTube
LinkedIn
LinkedIn