W
Adaptacyjny algorytm pozyskiwania danych
☰
filtry
Adaptacyjny algorytm pozyskiwania danych
Konwencjonalny model akwizycji danych (używany przez różne marki):
- Dane mierzono w określonym przedziale czasu (na przykład co minutę), więc nie mierzono ich w sposób ciągły, więc niektóre ważne zmiany wartości pomiędzy tymi pomiarami zostały utracone
- Wszystkie zmierzone dane zostały zapisane, więc wartości bez informacji (ta sama wartość co poprzednio) zostały zapisane i zajęły cenną przestrzeń.
Adaptacyjny algorytm akwizycji danych (nowy system Adash):
- Dane są mierzone w sposób ciągły, więc niczego nie można przegapić
- Zapisywane są tylko wybrane wartości. Jeśli mierzona wartość nie zmienia się znacząco, nie jest zapisywana. Algorytm adaptacyjny wybiera dane do zapisania, a które nie.
UWAGA: Objętość możliwych zapisanych danych jest w ten sposób znacznie zmniejszona, więc gwarantuje, że zapisane dane nie zajmą zbyt dużo miejsca, a dostęp do bazy danych nie zostanie spowolniony (w przeciwnym razie byłby). Nie ma potrzeby kupowania drogich serwerów SQL. W oprogramowaniu DDS jest dostępne rozwiązanie bazodanowe, które steruje jednostkami A3716. Możesz uruchomić system baz danych na standardowym laptopie.
W jaki sposób algorytm adaptacyjny wybiera dane do zapisania, a których nie?
- Adaptacyjny algorytm mierzy dane w sposób ciągły i nie zapisuje wartości, które nie zmieniają się znacząco. Zapisuje tylko te wartości, które zmieniają się od poprzednich o więcej niż np. 5%, więc jeśli zmierzona wartość nie zmieni się znacząco, system nie zapisze jej.
UWAGA: Żaden diagnosta nie potrzebuje wartości ze zmianą mniejszą niż 5% od zarejestrowanych, zobacz zdjęcia poniżej.
- Określono przedział czasu dla zapisywania danych, więc jeśli ten przedział czasu jest ustawiony na 1 godzinę, a wartości nie zmieniają się istotnie w przeciągu tego czasu, mimo to wartości zostaną zapisane po 1 godzinie.
- Algorytm adaptacyjny może sam zmienić niektóre parametry, więc zapis danych jest zoptymalizowany, np. dla procesu o bardzo zmiennych wartościach może on zwiększyć wartość procentową istotnej zmiany (np. z 5% do 10%) określając, które wartości zmierzone są zapisane. Zobacz poniższy obraz, jak to wpływa na uzyskane wyniki.
Wszystkie zapisane dane:
Istotna zmiana = 5 %
Istotna zmiana = 10 %
Istotna zmiana = 20 %
Istotna zmiana = 50 %