miernik do pomiaru drgań maszyn

Miernik drgań czy może wibrometr, czyli czym zmierzyć drgania pompy, silnika, wentylatora, przekładni?

Miernik drgań, inaczej wibrometr, to urządzenie, dzięki któremu wykonasz kompleksową analizę stanu swoich maszyn.

Czym się różni wibrometr od miernika drgań?

Określenia te występują zamiennie i można uznać, że w świecie utrzymania ruchu, obydwa te pojęcia odnoszą się do niezbyt skomplikowanego, przenośnego przyrządu, który za pomocą czujnika drgań – akcelerometru i wyświetlacza wskazuje poziom drgań, najczęściej przeznaczony do określania stanu technicznego maszyn. Bardziej zaawansowane urządzenia nazywane są: analizatorami drgań lub zbieraczami danych.

miernik drgań firmy Hansford Sensors

Miernik drgań HS-620 (wibrometr) z kablem, czujnikiem i szpicą pomiarową.

vibration analyzer from Adash

Analizator drgań (zaawansowany) Adash VA-5.

 

Po co mierzyć drgania?

Miernik drgań dla operatora maszyny, inżyniera utrzymania ruchu, czy diagnosty wibracyjnego, jest niczym termometr dla lekarza. Poziom wibracji odzwierciedla stan techniczny maszyny, a podwyższona wartość daje pierwszą informację o ewentualnej niesprawności, tak jak symptomem choroby człowieka jest gorączka.

silnik ikona i temperatura

 

Jaki miernik drgań kupić?

Jeśli chcemy  szybko ocenić, czy maszyna pracuje prawidłowo, musimy zaopatrzyć się właśnie w miernik drgań. Sprawdzony wibrometr, pochodzący koniecznie od specjalisty w pomiarach drgań, kupimy już za kilka tysięcy złotych. Będzie to przyrząd w zestawie walizkowym, o minimum 3 letniej gwarancji, z dostępem do części zamiennych i certyfikatem kalibracji. Koniecznie szukajmy przyrządu z czujnikiem, kablem i magnesem. Znajdziemy na rynku kilka tańszych pozycji z wbudowanym czujnikiem, ale musimy mieć świadomość, że jakość przetwarzania sygnału, szczególnie w dalekowschodnich urządzeniach, pozostawia wiele do życzenia i nasze odczyty mogą być trudne w interpretacji…

miernik drgań w zestawie walizkowym

Miernik drgań HS-630 (wibrometr) z czujnikiem drgań, kablem i magnesem, w zestawie walizkowym.

 

Co mierzy wibrometr? Jak zinterpretować wyniki?

Podstawowym parametrem, wskazywanym przez miernik drgań, jest wartość skuteczna prędkości drgań, oznaczona jako VRMS. Nie wchodząc w szczegóły matematyczne, należy odnotować, że wartość skuteczna prędkości drgań VRMS odzwierciedla poziom energii, reprezentowany przez drgania maszyny, więc jest dobrym wskaźnikiem, informującym o pogarszającej się kondycji maszyny i jest to parametr odniesiony w normie ISO 10816 (ISO 20816).

ISO10816

Norma dzieli maszyny na różne grupy ze względu na: prędkość obrotową, moc napędu, jego wielkość, oraz sposób fundamentowania maszyny. Dla każdej grupy kolorami określone są progi:

A dla stanu nowej maszyny,

B dopuszczalnej, długotrwałej eksploatacji,

C dopuszczalnej, krótkotrwałej eksploatacji;

D niedopuszczalny.

 

Na jakich częściach maszyny dokonywać pomiarów?

Możemy mierzyć drgania na dowolnych częściach maszyny, jednak zalecenia normy mówią o dokonywaniu pomiarów na oprawach łożyskowych, ponieważ na tych częściach, pojawiające się siły od części obrotowych mają najczęściej największą amplitudę, stąd poziom wibracji jest z reguły najwyższy i dzięki temu nasza diagnoza najskuteczniejsza.

czujniki drgań zamontowane na oprawie łożyskowej

Ale skąd wiedzieć czy czujnik drgań przyłożyliśmy prawidłowo?

Niezwykle istotne jest dokonywanie pomiarów wibracji z zachowaniem następujących zasad:

– w tych samych warunkach pracy maszyny,

– w tym samym punkcie,

– w ten sam sposób przyłożenia,

Wszystko te zasady, abyśmy byli w stanie porównywać wskazania i oceniać ewentualne pogorszenie stanu maszyny względem poprzednich pomiarów.

Trend poziomu drgań z zaznaczonymi poziomami wg normy ISO 10816

Trend poziomu drgań z zaznaczonymi poziomami wg normy ISO 10816.

 

Jak osiągnąć powtarzalność pomiarów drgań?

Po pierwsze upewniamy się, że maszyna pracuje w tych samych warunkach, tj. pod tym samym obciążeniem i ma tę samą prędkość obrotową. Oznaczamy punkty pomiarowe, aby miejsca przyłożenia czujnika, podczas kolejnych pomiarów, były te same. Można to zrobić markerem, trwałą naklejką lub specjalną podkładką, przyklejoną w miejscach montażowych.  Przykładamy czujnik na magnesie, co zapewnia powtarzalność pomiaru, ponieważ uniezależniamy się od kąta przyłożenia i  siły docisku czujnika, jak to ma miejsce w przypadku szpicy pomiarowej.

podstawki montażowe pod czujniki zamontowane na maszynie

Podstawki pomiarowe zamontowane na maszynie.