Poprawne ustawianie maszyn, czyli ich osiowanie
Bezawaryjna maszyna jest marzeniem każdego przemysłowca. Niestety zwykle w tym wypadku kończy się na marzeniach, gdyż wielu z przedsiębiorców woli czekać na pierwszą awarię, niż jej zapobiec. Najczęstszymi ofiarami takich awarii są łożyska i sprzęgła, które przy niewłaściwym ustawieniu zespołu maszynowego nie wytrzymują drgań, zużycia i nieprawidłowej pracy. Co więc zrobić, aby być o krok przed uszkodzeniem któregoś z zespołów? Wystarczy poprawnie zestawić sprzęgnięte ze sobą maszyny i zapobiec ich rozosiowaniu. Właśnie o tym tekst ten będzie traktował – o zagrożeniach przynoszonych przez nieprawidłowe ustawienie sprzętu oraz o sposobach na ich poprawne sprzęgnięcie.
Rozosiowanie i jego efekty
Z całą śmiałością można powiedzieć że rozosiowanie jest negatywne dla kondycji urządzeń – średnio połowa przedwczesnych uszkodzeń spowodowana jest ich nieprawidłowym ustawieniem. Głównym efektem powodowanym przez taki stan jest wzrost drgań maszyn, który znacznie przyspiesza zużycia łożysk, wałów, uszczelnień oraz sprzęgieł. Ostatecznie prowadzi to do większej awaryjności i uszkodzeń maszyn. Po tym dochodzi do zatrzymania produkcji, zszargania nerwów oraz strat wyższych niż koszt poprawnego przygotowania urządzenia do pracy.
Osiowanie urządzeń mechanicznych
Temu wszystkiemu można naturalnie zapobiec – wystarczy odpowiednio ustawić urządzenia. Osiowanie maszyn nie tylko zmniejsza ich awaryjność, ale prowadzi do krótszych, zaplanowanych postojów serwisowych. Samo osiowanie sprowadza się jedynie do ustawienia wałów maszyn w taki sposób, by były względem siebie równoległe, a osie stanowiły swoje przedłużenie. Mówiąc wprost – osiowanie ma na celu połączenie wałów w linii prostej. Takie ustawienie neguje wszystkie wcześniej opisane negatywne efekty, jednocześnie prowadząc do cichszej, owocniejszej pracy urządzenia. Efekt taki najprościej osiągnąć można poprzez umiejscowienie urządzeń tak, by wały były idealnie naprzeciw siebie. Niestety rzadko kiedy istnieje w ogóle taka możliwość. Dodatkowo dochodzi fakt istnienia maszyn zarówno stacjonarnych, jak i ruchomych. Różne rozmiary równie skutecznie negują możliwość bezpośredniego połączenia. Dobrze jest wtedy użyć podkładek do osiowania które są w stanie wyrównać poziomy tak, by wały stykały się równolegle. Różne ich rozmiary pozwalają na odpowiednie wypoziomowanie, a co za tym idzie – do lepszej pracy.
Warto jest osiować urządzenia – nie tylko zwiększa to ich osiągi, ale zmniejsza szansę na wystąpienie awarii. Można też bez trudu kontrolować czas, w którym wykonywane są naprawy i wymiany podkładek. Zwiększa to kontrolę nad całym procesem produkcyjnym. Istotne jest jednak, by osiowanie zostało wykonane profesjonalnie i przy użyciu najwyższej jakości materiałów, gdyż tylko takie daje gwarancję zamierzonego efektu.