Co ma największy wpływ na przebieg monitorowania maszyn?
W dzisiejszych czasach monitorowanie maszyn jest niezwykle ważnym procesem we wszelkich gałęziach przemysłu. Wibrodiagnostyka pomaga nie tylko w zoptymalizowaniu funkcjonowania maszyn, ale także zmniejsza ryzyko powstania wszelkiego rodzaju awarii.
Z tego powodu ważne jest, aby diagnostyka przebiegała prawidłowo i bezbłędnie. Ma na to wpływ kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, nie tylko przy zakupie sprzętu, ale także podczas jego montażu.
Systemy monitorowania maszyn
Systemy monitorowania maszyn to nowe technologie, które pozwalają na dokładny monitoring amplitudy drgań i ich częstotliwości. Stan techniczny maszyn ma ogromne znaczenie, ponieważ zapewnia on nie tylko bezpieczną pracę, ale także ich niezawodność i długi czas życia. Do prawidłowej diagnostyki potrzebny jest przede wszystkim dobry sprzęt, który zapewni bezproblemowy monitoring drgań. Do tego celu używany jest przetwornik drgań, który musi być dobrany w odpowiedni sposób, aby monitoring przebiegał bezbłędnie. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na zakres amplitudy i częstotliwości drgań jakimi charakteryzuje się dana maszyna i dobranie właściwego przetwornika drgań. Podczas jego zakupu dobrze jest kierować się także temperaturą pracy i warunkami środowiskowymi. Jeśli jednak mamy już wybrany przetwornik drgań należy zwrócić uwagę na prawidłowy montaż czujnika drgań. W prawidłowym przebiegu diagnostyki ma znaczenie głównie odległość czujnika od źródła drgań. Powinien być on umieszczony jak najbliżej tego miejsca w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów. Zakres przenoszonych częstotliwości, a co za tym idzie sukces diagnostyki drganiowej jest uzależniony od prawidłowego przygotowania powierzchni pod czoło akcelerometru. Powinna być ona płaska i czysta – w innym przypadku możemy nie uzyskać wystarczającego zakresu częstotliwości, a odczytywane drgania nie będą dotyczyć wibracji danej maszyny, a rezonansu połączenia akcelerometru. Ponadto, akcelerometry powinny być zamontowane z precyzją, a każdy dodatkowy element może zaburzać wyniki. Obecnie zalecane jest tworzenie systemów wielokanałowych, które mają za zadanie monitorowanie całego zespołu maszyn. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy ważne jest, aby zmierzyć synchronicznie drgania różnych części maszyn.
Prawidłowy przebieg diagnostyki
Na prawidłowy przebieg diagnostyki składa się wiele czynników, o których należy pamiętać podczas codziennej pracy. Nie tylko sam wybór odpowiedniego akcelerometru i jego położenie mają znaczenie, ale także jego użytkowanie przez osoby specjalnie wyszkolone, które znają się na temacie. Ważne jest zatem, aby zwrócić uwagę na każdy szczegół, ponieważ może mieć on duży wpływ na funkcjonowanie systemu monitorowania drgań i końcowe wyniki oraz rezultaty.