VIMS - Verified Industrial Maintenance Solutions        Wizualizacja drgań, czyli monitoring przy użyciu kamery - VIMS

Wizualizacja drgań, czyli monitoring przy użyciu kamery

Technologie cyfrowe na przestrzeni ostatnich lat znacząco poszły do przodu. Właściwie jest to małe niedopowiedzenie, gdyż jesteśmy świadkami rozwoju jakiego raptem pięćdziesiąt lat wcześniej nie dało się nawet wyobrazić. Kamery cyfrowe są teraz tak dokładne, że można było dostosować je nawet do przemysłu mechanicznego jako systemy monitorowania maszyn. Jak działają? O tym właśnie będziemy dzisiaj opowiadać.

Cyfrowy pomiar drgań

Kamera Iris M, o której opowiadamy pozwala użytkownikowi na wyizolowanie indywidualnych częstotliwości w nagranym przez kamerę obrazie ruchu maszyny. Co to Kamera do wizualizacji drgańoznacza? Prostymi słowami – kamera jest w stanie zmierzyć częstotliwość drgań z taką samą skutecznością, co miernik tylko i wyłącznie poprzez nagranie. Bez trudu można zdiagnozować usterki rzędu niewspółosiowości, braku wyważenia lub nadmiernych wibracji. Jak to działa? Dzięki specjalnej technologii mierzącej ruch, przemieszczenie i drgania niewidoczne dla ludzkiego oka, jednak mające wpływ na działanie urządzenia. Dokładność pomiaru jest precyzyjna co do piksela, można więc wykryć choćby najsubtelniejszy ruch. Jest to naturalnie bardzo ciekawa możliwość i rewolucyjne rozwiązanie, gdyż diagnostyka maszyn i monitoring drgań jest przy jej użyciu dużo prostszy, nawet dla początkującego przemysłowca. Natomiast osoba doświadczona w używaniu kamery może “wyciągnąć” z niej znacznie więcej niż tylko zwykły pomiar.

Dodatkowe możliwości cyfrowego pomiaru

Kamera pomiarowa, poza zwykłym mierzeniem częstotliwości drgań pozwala również na więcej. Między innymi można do zarejestrowanego obrazu dodać odpowiednie filtry, które pozwalają na wyselekcjonowanie konkretnej, wybranej przez osobę testującą częstotliwości drgań. Jest to proces graficzny – interesujące zmienne zostają zaznaczone kolorami wybranych na widmie zakresów. Po odpowiedniej edycji można uruchomić obraz ponownie, by porównać zmienione nagranie ze wcześniejszym. Alternatywnie można przy jej użyciu wyświetlić ruch w postaci wykresu, co znacząco upraszcza odczytywanie zmiennych. Cały system jest intuicyjny, żadna więc osoba – nawet niedoświadczona – nie powinna mieć większego kłopotu z jego obsługą.

Dlaczego wizualizacja drgań jest tak rewolucyjna? Głównie dzięki ułatwieniom przez nią wprowadzanymi, jednak jest to tylko czubek góry lodowej. Dane, jakie można otrzymać z tego typu badania są dużo trafniejsze, a dla profesjonalisty już samo przejrzenie nagrania wystarczy, by mógł stwierdzić pewne nieprawidłowości. Wizualizacja będzie w stanie pozytywnie wpłynąć na analizę błędów występujących w urządzeniach oraz nie tylko ułatwić, ale i przyspieszyć proces ich naprawy.

☰ filters
error

Pozostań z nami w kontakcie | Let's keep in touch

Facebook
YouTube
LinkedIn
LinkedIn