VIMS - Verified Industrial Maintenance Solutions        Jak nie popełnić błędu przy montażu akcelerometru? Poznaj dobre praktyki prawidłowego montażu. - VIMS
Montaż czujnika drgań

Jak nie popełnić błędu przy montażu akcelerometru? Poznaj dobre praktyki prawidłowego montażu.

Podczas dziesiątek wizyt w zakładach przemysłowych najróżniejszych branż, mogliśmy zaobserwować, że wśród zainstalowanych akcelerometrów zdarza się mnóstwo błędów i niedokładności.  Niezależnie czy przyglądamy się instalacji akcelerometrów w przemyśle metalurgicznym, energetyce, w kopalni czy w niewielkim zakładzie produkcyjnym, zawsze znajdzie się coś do poprawienia. Najczęściej obserwowane błędy, związane są z niedbałym i niedokładnym montażem akcelerometrów na korpusach maszyn, czy oprawach łożyskowych.

 

 

 

Trzeba pamiętać, że określone techniki montażu wpływają bezpośrednio na uzyskiwane wyniki, w monitorowaniu drgań. Klejenie podstawek, montaż gwintowany, czy pomiar doraźny na magnesie wiąże się różnym pasmem przenoszonych częstotliwości, przez czujnik drgań. Czasem zdarza się montaż na niewłaściwie przygotowanej powierzchni: zardzewiałej, z wieloma warstwami farby, a co najgorsze niekiedy czujniki drgań zamontowane są w zbyt płytko nawierconych otworach. Trzeba pamiętać, ze prawidłowe przenoszenie pełnego pasma mierzonych częstotliwości, jest możliwe jedynie przy prawidłowym kontakcie czoła akcelerometru, z płaską powierzchnią maszyny. Niektóre błędy są do zaakceptowania, jeśli dokonywany jest pomiar drgań jedynie w podstawowym zakresie, określnym przez normę, czyli do 1 kHz. Zdarza się jednak, że obserwowane są szerokopasmowe widma wibracji, a instalacja czujnikowa pozostawia wiele do życzenia. Czerpiąc z doświadczenia światowych producentów czujników drgań, jak i naszych doświadczeń obiektowych, przedstawiamy 7 porad, które pomogą Tobie prawidłowo zamontować akcelerometr:

  • Pomiary drgań wykonuje się na obudowach łożysk, podporach łożyskowych korpusach lub innych sztywnych elementach maszyny, możliwie blisko łożyska
  • Należy unikać pomiarów na blaszanych obudowach, wiotkich elementach, osłonach przewietrzników silników elektrycznych itp.
  • Trzeba upewnić się czy otoczenie nie wnosi istotnego wkładu do obserwowanych drgań maszyny – może okazać się konieczny pomiar drgań otoczenia przy wyłączonej maszynie
  • Bardzo ważny jest prawidłowy montaż czujników – sposób montażu wpływa bezpośrednio na wskazania przyrządów pomiarowych
  • Należy zapewnić prawidłowy kontakt powierzchni czołowej czujnika w miejscu montażowym poprzez: przygotowanie płaskiej powierzchni montażowej i oczyszczenie z powłoki lakierniczej i zanieczyszczeń
  • W celu zapewnienia stabilnego sygnału należy uniemożliwić drgania kabla czujnikowego
  • Kable czujnikowe należy prowadzić z dala od urządzeń zakłócających, szczególnie kabli energetycznych wysokich mocy oraz falownikowych

 

 

Najistotniejsze jest aby ustrzec się 3 typowych błędów montażowych podczas instalacji akcelerometrów, zobrazowanych na rysunkach poniżej:

 

  1. Brak prawidłowej powierzchni styki czoła akcelerometru z oprawą łożyskową. Styk punktowy ze względu na rdzę, powłokę lakierniczą, znaczna chropowatość powierzchni, etc.

Rysunek 1. Brak prawidłowej powierzchni styku.

  1. Zbyt płytki otwór montażowy. Czoło czujnika drgań nie dotyka powierzchni pomiarowej, ze względu na zbyt płytki gwint, który został wykonany na skutek płytkiego nawiercenia. Akcelerometr stoi na śrubie montażowej i jego pasmo przenoszenia jest dalekie od oczekiwanego.

Rysunek 2. Zbyt płytki otwór montażowy.

 

  1. Brak prostopadłości otworu montażowego i powierzchni pod czoło czujnika. Taka sytuacja ma miejsce, gdy podczas nawiercania otworu nie zachowano prostopadłości do powierzchni pod akcelerometr. Pomimo przygotowania płaskiej powierzchni pod czoło czujnika, efekt pomiaru drgań będzie daleki od oczekiwań.

Rysunek 3. Brak prostopadłości osi otworu do powierzchni montażowej.

 

Można ustrzec się przed wymienionymi powyżej błędami na kilka sposobów:

Zlecenie przygotowania punktów montażowych producentowi maszyny. Jest to najlepszy, możliwy sposób przygotowania maszyny do prowadzenia diagnostyki drganiowej. Producent w procesie technologicznym przygotuje nam miejsca montażowe, w optymalnym miejscu i z bardzo dużą dokładnością, z reguły nie doliczając za to dodatkowych opłat, więc także jest to najtańszy sposób.

Wykonanie otworu montażowego i powierzchni we własnym zakresie. Jest to sposób z reguły dość kosztowny, ponieważ wymaga zorganizowania miejsca pracy, narzędzi i doświadczonego personelu, a  i tak wiele zależy od umiejętności ludzkich.

Skorzystanie z profesjonalnego narzędzia montażowego. Jest to przyrząd dedykowany dla instalatorów akcelerometrów, który podczas jednego przyłożenia wykonuje otwór i prostopadłą powierzchnię pod czoło czujnika drgań. Bardzo ułatwia montaż czujników drgań na obiekcie.

Rysunek 4. Narzędzie instalacyjne w zestawie walizkowym.

Jesteśmy przekonani, że przedstawione porady pozwolą Tobie zainstalować prawidłowo akcelerometry, a zaprezentowane typowe błędy montażowe uświadomią, jak ich nie powielać, co w efekcie zaowocuje skuteczną diagnostyką drganiową w Twoim zakładzie przemysłowym.

 

 

☰ filters
error

Pozostań z nami w kontakcie | Let's keep in touch

Facebook
YouTube
LinkedIn
LinkedIn